Augments: Difference between revisions
From RetroQuest Wiki
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 12: | Line 12: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=akheva Akheva Ruins] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79885 Corrupted Sunstone Amulet] | ||
|HP 30, Mana 30 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=burningwood Burning Wood] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80010 Spotted Lava Rock] | |||
|Mana 30, End 30, FR 10 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=cazicthule Cazic Thule] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80379 Fossilized Tae Ew Eye] | |||
|HP 10, Mana 10, End 10 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=dalnir Crypt of Dalnir] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79990 Polished Green Softstone] | |||
|AC 5, Mana 5, End 5 | |AC 5, Mana 5, End 5 | ||
|7 | |7 | ||
Line 32: | Line 47: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=necropolis Dragon Necropolis] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80025 Dingy Grey Stone] | ||
|Mana 50, End 50, CHA 10 | |Mana 50, End 50, CHA 10 | ||
|7 | |7 | ||
Line 42: | Line 57: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=firiona Firiona Vie] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51891 Pilgrim's Protector] | ||
|AC 2, HP 5 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=frontiermtns Frontier Mountains] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80380 Petrified Goblin Eye] | |||
|HP 15 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=greatdivide Great Divide] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51919 Frozen Kodiak Claw] | |||
|AC 2, HP 5, Mana 5, End 5 | |AC 2, HP 5, Mana 5, End 5 | ||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=greatdivide Great Divide] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80393 Shard of Power] | |||
|HP 25, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 2 | |||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
Line 52: | Line 82: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=iceclad Iceclad Ocean] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80000 Brittle Yellow Stone] | ||
|Mana 15, End 15 | |Mana 15, End 15 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=kaesora Kaesora] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51906 Decomposing Scroll of Lore] | ||
|HP 15, Mana 10, End 10 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=lakeofillomen Lake of Ill Omen] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80378 Petrified Bloodgill Eye] | |||
|HP 5, Mana 5, STR 1, STA 2, INT 1, WIS 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=soldungb Nagafen's Lair] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80394 Shard of Incandescent Power] | |||
|HP 25, MR 5, FR 5, CR 5 | |HP 25, MR 5, FR 5, CR 5 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=netherbian Netherbian Lair] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79985 Blood Red Stone of Loss] | ||
|HP 5, Mana 5, End 5, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA -1, MR/FR/CR/DR/PR -1, HP Regen 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=permafrost Permafrost Caverns] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79626 Chunk of Amorphous Granite] | |||
|Mana 10, End 10 | |Mana 10, End 10 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=skyfire Skyfire Mountains] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=46180 Blackened Lava Rock] | ||
|Ykesha Proc (100 DD, 1 sec stun) | |Ykesha Proc (100 DD, 1 sec stun) | ||
|4 | |4 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=skyfire Skyfire Mountains] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=46181 Suspended Wurm Blood] | ||
|Improved Damage III Focus | |Improved Damage III Focus | ||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=skyshrine Skyshrine] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79882 Corrupted Ruby Amulet] | |||
|HP 25, Mana 25 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=soldunga Solusek's Eye] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79870 Corrupted Emerald Amulet] | |||
|HP 5, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=soldunga Solusek's Eye] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51904 Singed Goblin Eye] | |||
|AC 1, HP 5, Mana 5, End 5, STR/AGI/DEX/CHA -1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=ssratemple Ssraeshza Temple] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80396 Shard of Growing Power] | |||
|HP 35, Mana 35, End 35 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=ssratemple Ssraeshza Temple] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51910 Snakeskin Gem] | |||
|HP 15, Mana 55, End 55, STR 2 | |||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
Line 82: | Line 152: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=droga Temple of Droga] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79650 Fossilized Bone Shard] | ||
| | |Mana 45, End 45 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=mistmoore The Castle of Mistmoore] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79622 Polished Crysolite] | ||
|HP 5, Mana 15, End 15, INT/WIS/CHA 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=guktop The City of Guk] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51903 Compressed Froglok Bile] | |||
|AC 1, Hp 5, STR/STA/INT/WIS -1, MR 1, CR 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=thedeep The Deep] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79646 Coagulated Darkness] | |||
|HP 20, MR/FR/CR/DR/PR 5 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=overthere The Overthere] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80391 Shard of Slight Power] | |||
|HP 10, Mana 10, MR/FR/CR/DR/PR 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=gukbottom The Ruins of Old Guk] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80382 Decayed Froglok Eye] | |||
|Mana 25, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 2 | |Mana 25, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 2 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=gukbottom The Ruins of Old Guk] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=51907 Froglok Egg Capsule] | ||
|HP 25, Mana 15, End 15, STR/STA/AGI 1 | |HP 25, Mana 15, End 15, STR/STA/AGI 1 | ||
|7 | |7 | ||
Line 102: | Line 192: | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=frozenshadow Tower of Frozen Shadow] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=147669 Foul Crystalline Eye] | ||
|AC 10, HP 50, Mana 50, FR 2, PR 2, Mana Regen 1 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=frozenshadow Tower of Frozen Shadow] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80381 Frozen Crystalline Eye] | |||
|AC 7, HP 30 | |||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=trakanon Trakanon's Teeth] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79630 Dull Diamondine] | |||
|AC 5, AGI 5, DEX 5, DR 5, PR 5 | |AC 5, AGI 5, DEX 5, DR 5, PR 5 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=velketor Velketor's Labyrinth] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79642 Frozen Spider Eye] | ||
|Mana 30, End 30 | |Mana 30, End 30 | ||
|7 | |7 | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=wakening Wakening Land] | ||
|[ | |[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=80383 Petrified Holgresh Eye] | ||
|Mana 25, End 25, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 5 | |Mana 25, End 25, STR/STA/INT/WIS/AGI/DEX/CHA 5 | ||
|7 | |||
|- | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=zone&name=warslikswood Warsliks Woods] | |||
|[https://eq.ixiquest.com/alla/?a=item&id=79634 Polished Anthracite] | |||
|HP 20, AGI/DEX 5 | |||
|7 | |7 | ||
|} | |} |